Elektrik

TEİAŞ Tire İndirici merkezden alınan elektrik enerjisi TOSBİ elektrik dağıtım sistemi ile tahsis edilen parselin en yakınındaki dağıtım merkezine kadar getirilmektedir. Dağıtım merkezi ile tesisler arasında kablolama yapılabilmesi için yeraltı boş boru hatları TOSBİ tarafından tesis edilmiştir.

Dağıtım merkezi içinde yatırımcıya ait bölüme ihtiyaca uygun “ölçü sayaçlı müşteri çıkış hücresi” tahsis edilmekte olup, çekilen boş boru hattıyla yatırımcı ihtiyacına uygun kablo ile enerji alıp kullanabilmektedir.

Elektrik enerjisi bedeli yatırımcının kendi parselindeki ölçü devresinde ölçülerek cari satış bedeli üzerinden fiyatlandırılmaktadır. 2021 Yatırım Programımız içinde yer alan OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) kurulduğunda elektrik enerjisi bedeli dağıtım merkezi içindeki yatırımcıya ait hücrede ölçülerek fiyatlandırılacaktır.

İndirici merkezi ile TOSBİ dağıtım merkezi arasındaki enerji sürekliliği, dalgalanma ve dağıtım ağının bakım-işletmesi TOSBİ sorumluluğundadır.

Tire Organize Sanayi Bölgesi 02.04.2008 tarihinde EPDK’dan OSB dağıtım lisansı alarak ulusal tarifeler 2. Kademe dağıtım müşterisi olarak elektrik satmaya başlamıştır. Müdürlüğümüz Temmuz 2012’de TEİAŞ Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu anlaşma sonucu 1. Kademe iletim tarifesi müşterisi olarak elektrik satmaya devam etmekte olup kayıp kaçak bedeli alınmamaktadır.

TEİAŞ Tire indirici merkezden 10 MW ile başlayan enerji alımı, OSB’nin büyüyüp gelişmesi ile 15 MW’a yükselmiştir. 2016 yılında OSB’de yatırımların ve katılımcı sayısının artması ile 15 MW olan sistem kullanım anlaşması 2021 yılında 30 MW’a yükseltilmiştir.

Öngörülen katılımcı artışı nedeniyle 30 MW olan sistem kullanım anlaşması önümüzde dönemde  kademeli olarak 60MW’a yükseltilecektir.

 

 Benzer İÇERİKLER